Cmentarze Żydowskie w Piotrkowie Trybunalskim

W Piotrkowie Trybunalskim istnieją dwa cmentarze żydowskie. Pierwszy z nich, czyli tak zwany Stary Cmentarz Żydowski jest położony przy wielkiej synagodze, od strony obecnej ulicy Wojska Polskiego.

Funkcjonował on do końca XVIII wieku. W wyniku zniszczeń w tym miejscu nie ma żadnych nagrobków, a o funkcji jaką ten teren dawniej spełniał informuje tablica umieszczona w 1997 roku z inicjatywy piotrkowskich Żydów, którym dane było przeżyć okres okupacji.

Macewy na cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim

Drugi cmentarz żydowski, zwany także „nowym” cmentarzem znajduje się przy ulicy Spacerowej w Północnej części miasta, w okolicach pozostałych cmantarzy. Nekropolia ta powstała w 1791 roku i jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Zajmuje ona powierzchnię ponad 300 ha. Pomimo wielu zniszczeń, w chwili obecnej znajduje się tam około 3000 nagrobków.

_MG_0048

Wiele z nich jest w znakomitym stanie. Znajdują się tam inskrypcje w językach: hebrajskim, rosyjskim, niemieckim i polskim. Na macewach znajdziemy również zachowane w dobrym stanie motywy plastyczne przedstawiające zwierzęta biblijne – lwy, tygrysy, jelenie. Innym często spotykanym motywem na nagrobkach jest korona, trzymana najczęściej przez dwa lwy. Korona symbolizuje Torę – świętą księgę Żydów. Na cmentarzu znajdują się również zbiorowe mogiły ofiar Holocaustu.

_MG_0050

Nekropolia jest ogólnie dostępna. Dojechać tutaj można z centrum autobusem MPK linii 0, lub spacerem idąc żółtym szlakiem turystycznym.

Meet the Author

Grzegorz
1 comment… add one
 • Andrzej Mar 2, 2016, 2:49 pm

  Czy wiesz gosciu ile to jest hektar ?
  Na calym swiecie (lacznie z izraelem) to 100 arow czyli 10 tys. m2
  a to znaczy , ze 300 ha to…???
  tak, tak 3 mln m2 a wiec 3 km2 tzn prostokat o bokach 3 km na 1 km
  ;)))

Leave a Comment