Hala targowa w Piotrkowie Trybunalskim

Budynek hali targowej znajduje się przy ulicy Targowej 1. Hala została wybudowana w latach 1925-1927. Projektantem tego budynku był Władysław Horodecki. Jest to obiekt murowany, posiadający trzy kondygnacje. Powierzchnia hali wynosi 6000 m2. Budynek wybudowany został według różnych odmiennych styli architektonicznych. Jest to budynek ekletyczny. Hala wybudowana została na planie prostokąta o wymiarach 70 x 37 metra. Uwagę przykuwają zwłaszcza rzeźby zdobiące jej fasadę.

Fasada Hali Targowej Piotrków Trybunalski

Wykonał je Zygmunt Otto z Warszawy według projektów Jana Roszko który pochodził z Krakowa. Nad wejściem głównym umieszczona jest najbardziej okazała z tych rzeźb – przedstawiająca Hermesa, czyli greckiego boga, który był opiekunem kupców. Na znajdującej się za jego plecami płaskorzeźbie znajduje się herb miasta.

Przystanek Sienkiewicza Hala

Obecnie hala spełnia nadal swoją pierwotną funkcję. Znajdują się tu obiekty handlowe, usługowe oraz magazynowe. W otoczeniu hali we wtorki i piątki odbywa się targ. Dojechać tu można autobusami MZK linii 0, 6, 10.

Meet the Author

Grzegorz
0 comments… add one

Leave a Comment