Opuszczona stacja benzynowa w Meszczach

Przy trasie S8 w Meszczach, dzielnicy Piotrkowa Trybunalskiego,  znajduje się opuszczona stacja benzynowa. Została ona zamknięta około 2010 roku, z powodu przebudowy drogi krajowej numer 8 na drogę ekspresową S8. Stacja znajdowała się przy skrzyżowaniu drogi krajowej i ulicy Wolborskiej.

Opuszczona stacja benzynowa w Meszczach

W wyniku zmiany kategorii drogi na wyższą zlikwidowane zostały niektóre wjazdy na trasę. Pozostałe zostały przebudowane na bezkolizyjne i wielopoziomowe. Ulica Wolborska jest poprowadzona równolegle do drogi ekspresowej i wjazd na trasę odbywa się dopiero przy węźle „Proszenie”. W wyniku przebudowy stacja została pozbawiona wjazdu od strony drogi ekspresowej i zamknięta.

Meszcze - Wolborska stacja benzynowa

Stacja benzynowa w Meszczach była jedną z pierwszych stacji benzynowych w Piotrkowie Trybunalskim. Znajdowała się przy wylocie ulicy Wolborskiej na Warszawę.Wybudowana była podczas budowy drogi numer 8, potocznie nazywanej „Gierkówką”. Trasa nosi też nazwę „Droga czynu żołnierskiego”.

Opuszczona stacja benyznowa przy Wolborskiej

W czasach komunizmu była to stacja czynna całą dobę. Sprzedawane tu były takie paliwa jak: etylina 78, etylina 94, olej napędowy. Odbywała się także tu sprzedaż olejów importowanych za bony towarowe banku PKO. Posiadała też stanowisko do napełniania butli turystycznych gazem płynnym oraz do pompowania opon.

Stacja benzynowa trasa S8

W tym miejscu istniało jednopoziomowe skrzyżowanie które w ostatnich latach funkcjonowania drogi na Warszawę jako droga krajowa posiadało sygnalizację świetlną. Obecnie najbliższy wyjazd na ekspresówkę znajduje się za lasem w miejscowości „Proszenie”.

IMG_20130218_135223 1

Obecnie stacja benzynowa jest zamknięta i ulega powolnej dewastacji. Metalowe elementy są systematycznie rozkradane przez złodziei. Poprzewracane zostały na przykład słupy oświetleniowe i są przygotowane do pocięcia, kradzieży i złomowania. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca gdyż stanowi ono świetną pamiątkę historii, budowy dróg i motoryzacji w Polsce.

IMG_2235 1

Jest to miejsce z tradycjami. To właśnie tutaj w dawnych czasach mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego kupowali paliwo. W pobliżu znajdują się lasy, latem obfitujące w grzyby i jagody. W okolicy przebiegają szlaki turystyczne: czarny żółty oraz czerwony.

Całodobowa stacja w Meszczach

Aby dojechać na miejsce, należy jadąc drogą ekspresową S8  zjechać z niej na węźle „Moszczenica” i skręcić w lewo zaraz za wiaduktem w ulicę Życzliwą. Z miasta zaś trzeba kierować się na Warszawę jadąc ulicą Wolborską. Dojechać można również autobusami MZK (linia 9, wybrane kursy tylko w dni nauki szkolnej) oraz minibusami.

Meet the Author

Grzegorz
0 comments… add one

Leave a Comment