Pożegnanie Jelczy L11 w PKS Piotrków Tryb.

W dniu 2.3.2013 roku odbył się specjalny przejazd autobusem Jelcz L11 PKS Piotrków Trybunalski z powodu wycofania z eksploatacji tego typu taboru. W specjalnym przejeździe autobusu uczestniczyło 19 osób. Byli goście z Łodzi, Warszawy, Radomia, Piaseczna. Impreza pożegnalna zaczęła się o 9:30 na dworcu autobusowym PKS w Piotrkowie, po przyjeździe pociągu z Warszawy.

Pożegnanie Jelczy L11 w PKS Piotrków Tryb.

O godzinie 9:00 rano na dworcu zaczęli się zbierać pierwsi uczestnicy przejazdu. W tym czasie na stanowisko 0 został podstawiony autobus Jelcz L11, którym miłośnicy autobusów zwiedzali okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Każdy uczestnik został zaopatrzony w pamiętkowe bilety i po przyjeździe pociągu z Warszawy z ostatnią grupą uczestników autobus wyjechał w trasę.

Uszczyn stacja Kolejki Wąskotorowej

Wszyscy zajęli wygodne miejsca i autobus wyruszył w drogę. Na początek skierowaliśmy się ulicą Sulejowską w stronę Sulejowa. Pierwszy postój (nazywany wśród miłośników „fotostop”) odbył się w Uszczynie na tle dworca kolejowego zlikwidowanej już trasy kolejki wąskotorowej Piotrków – Sulejów. Po odpowiednim ustawieniu autobusu uczestnicy imprezy wyszli robić zdjęcia.

Korytnica - autobus Piotrków Sulejów

Po krótkiej przerwie ruszono w dalszą trasę. Następny postój był kilka kilometrów dalej w Korytnicy. Istnieje tu nasyp kolejki wąskotorowej, który był idealnym motywem na zrobienie kilku zdjęć.

Autobus w Sulejowie

Po kilkunastu minutach autobus był już w Sulejowie. Na ulicy Dworcowej, gdzie znajduje się dworzec PKS w Sulejowie uczestnicy oprócz robienia zdjęć mogli zaopatrzyć się w jedzenie i napoje. Pogoda dopisywała. Mimo że było chłodnawo świeciło słońce. Był to jeden z pierwszych słonecznych dni w tym roku.

Kierowca autobusu PKS

Udaliśmy się w dalszą podróż. Autobus pojechał ulicą Taraszczyńską i opuściliśmy miasto Sulejów. Droga w tym miejscu wiedzie wzdłuż rzeki Pilicy, przebiega przez okoliczne lasy, dzięki czemu za oknem był spokojny i sielski krajobraz.

Most na rzece Czarnej

Następny postój był na moście na rzecze Czarnej, za miejscowością Taraska. Uczestnicy zrobili pamiątkowe zdjęcia w leśnym klimacie i szybko ruszyliśmy w dalszą drogę. Trasa wiodła przez wieś Niewierszyn, ale następny postój był dopiero w miejscowości Sieczka. Uczestnicy szybko uporali się ze zrobieniem pamiątkowych zdjęć. Wyjechaliśmy w dalszą drogę.

Stara kapliczka

Pogoda cały czas dopisywała. Ponieważ autobus był ustawiony w dobrym kierunku do robienia zdjęć następny fotostop był dość szybko, bo już we wsi Stara. Tutaj motywem była przydrożna kapliczka.

Kapliczka w Polu

Odjechaliśmy w kierunku Skotników. Po drodze było jeszcze jedno zatrzymanie pomiędzy wsiami w polu. Można było uchwycić tutaj spokojny klimat polskiej wsi, gdzie autobusy Jelcz L11 przez długi czas woziły pasażerów.

Skotniki PKS

Następny przystanek to były Skotniki. Odbyły się tu dwa fotostopy – jeden w lesie na drodze gruntowej a drugi koło pałacu. Kiedy uczestnicy uwiecznili opuszczony pałac w Skotnikach ruszyliśmy w dalszą drogę.

Skotniki opuszczony Pałac

Trasa wiodła gruntową drogą leśną w kierunku miejscowości Klew, jednak nie było tutaj postoju. Okazja do zdjęć nadarzyła się kiedy autobus znalazł się na granicy województw. Opuściliśmy Województwo Łódzkie i wjechaliśmy na teren Województwa Świętokrzyskiego.

Granica województw

Następny krótki postój był pomiędzy miejscowościami Sulborowice i Turowice. Szybko wyjechaliśmy w dalszą podróż.

Gmina Fałków

Kolejny motyw pojawił się w miescu gdzie CMK, czyli Centralna Magistrala Kolejowa przebiega na wiadukcie nad naszą drogą. Niektórzy uczestnicy uwiecznili również w tym przejeżdżający pociąg.

Przy wiadukcie CMK

Po kilku minutach dotarliśmy do Fałkowa. Jest to miejscowość gminna. Obecnie należy do Województwa Świętokrzyskiego, jednak przed reformą administracyjną Fałków znajdował się w Województwie  Piotrkowskim.

Fałków Autobus Szkolny

Tutaj były robione zdjęcia na tle charakterystycznego kościoła, oraz w towarzystwie autobusu szkolnego. Chętni mogli również zaopatrzyć się w sklepie w potrzebne produkty.

Fałków kościół

Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy przez Czermno do miejscowości Góry Mokre. Trasa wiodła przez las, co zaowocowało kolejnymi motywami do zrobienia zdjęć.

Autobus w lesie

Po kilkunastu kilometrach pojawiła się tablica z napisem Góry Mokre. Miejscowość ta znajduje się już w Województwie Łódzkim, a dociera tu najdłuższy kurs PKS Piotrków Trybunalski. W okolicy znajdują się Góry Mokre ze szczytem Wielka Ryba i Mała Ryba. Z opowieści kierowcy dowiedzieliśmy się że na dworcu autobusowym istniał w dawnym czasie wielki napis „Dworzec autobusowy Góry Mokre”. Po remoncie budynku został on jednak zamalowany. Jeżeli ktoś posiada pamiątkowe zdjęcia to prosimy o podesłanie ich na nasz mail.Autobus wyruszył w kierunku Przedborza. Jechaliśmy przez Dobromierz, więc na chwilę znów znaleźliśmy się w Województwie Świętokrzyskim. Nie było jednak tu zatrzymania, a następne  było dopiero w Przedborzu. Autobus zatrzymał się w okolicy Rynku w Przedborzu i rzeki Pilicy.

Przedbórz PKS Piotrków

Dalsza trasa wiodła drogą 742. W miejscowości Bąkowa Góra, już na terenie powiatu piotrkowskiego był kolejny postój. Autobus wspiął się na górę i mogliśmy podziwiać piękny widok na dolinę rzeki Pilicy. Widoczność była znakomita.

Bąkowa Góra widok

Punkt widokowy znajduje się koło kościoła w Bąkowej Górze. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć wróciliśmy stromym zjazdem na główną trasę.

Kościół w Bąkowej Górze

Jadąc dalej w kierunku Piotrkowa autobus skręcił w kierunku miejscowości Majkowice, gdzie motywem do zdjęć były ruiny zamku w Majkowicach.

Ruiny w Majkowicach

Ponieważ czas zaplanowany na przejazd dobiegał końca, w dalszej trasie nie było zbyt wielu fotostopów. W miejscowości Ręczno autobus skręcił na Łęki Szlacheckie, a następnie przez Cieszanowice w kierunku Rozprzy. Przed samym przyjazdem do Piotrkowa kierowca postanowił uatrakcyjnić trasę więc pojechaliśmy przez miejscowości Longinówka i Glina. Dzień zbliżał się powoli ku końcowi. Szybkie zatrzymanie na zdjęcia było na Krakowskim Przedmieściu, a następnie pojechaliśmy Jelczem zobaczyć stację kolejki wąskotorowej.

PKS Piotrków złota godzina

Tu można było uchwycić autobus na tle budynku stacji. Niestety sam budynek jest ogrodzony, a wagony które znajdowały się przed budynkiem zostały zezłomowane.

Piotrków Tryb Wąskotorowy

O godzinie 17:00 autobus wrócił na piotrkowski dworzec PKS i okazjonalny przejazd zakończył się.

PKS Piotrków

Uczestnicy rozeszli się do domów. Impreza była bardzo udana i pożegnaliśmy te dwudrzwiowe autobusy Jelcz L11

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.

Meet the Author

Grzegorz
0 comments… add one

Leave a Comment